| Processor | Qualcomms Snapdragon 8cx Gen 3 Processor | |
|---|---|---|
| Display | 13.3 inch FHD Display | |
| Graphics Card | Qualcomm Adreno 690 Graphics | |
| OS | Windows 11 Home | |
| RAM | 16 GB LPDDR5 RAM | |
| Memory | 512 GB NVMe SSD | |
| Battery | 68Wh (Typical) Lithium-ion Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Samsung Galaxy Book 2 Pro 360 |
|---|---|
| Model | Galaxy Book 2 Pro 360 |
| Price | Tk 154,201 |
| Brand | Samsung |
| Type | Notebook |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | Not Announcement |
|---|---|
| Launch Date | Not Announcement |
| Network Type | Wi-Fi 6E, 802.11 ax 2×2 |
|---|
| Display Type | FHD Super AMOLED (16:9 ratio) Up to 500nit (HDR) 120% Color Volume (DCI-P3) HDR 1,000,000:1 |
|---|---|
| Display Size | 13.3 inch |
| Display Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Webcam | FHD 1080p / Dual Array Mic |
|---|
| Body Dimensions | 302.5 x 202 x 11.5 mm |
|---|---|
| Body Weight | 1.04 kg |
| Body Build | Aluminum body |
| Body Color | Silver, Graphite, Burgundy |
| Operating System | Windows 11 Home |
|---|---|
| Processor | Qualcomms Snapdragon 8cx Gen 3 |
| Ram | 16GB LPDDR5 RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB NVMe SSD |
| Battery Type | Lithium-ion battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 68Wh (Typical) Lithium-ion battery |
| Battery Backup | Upto 20 hrs |
| Audio | Stereo 2 x max 4W (Smart AMP) Sound by AKG, Dolby Atmos |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Wi-Fi 6E, 802.11 ax 2×2 |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| USB | Thunderbolt 4 (1), USB Type-C (2), Headphone/Mic, microSD |
| Made By | South Korea |
|---|---|
| Other Features | Island Type with Backlit |
This laptop is good.
Display: 14.0 Inch WUXGA BrightView Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 51-WHr Long-Life Fast Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 7-7735U Processor
RAM: 32GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: 22.04 LTS or Ubuntu 22.04 LTS
Battery: Li-Ion, 70Wh Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA LED Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 8GB, 16GB, 32GB, 64GB DDR5 5600 SODIMM RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 51Whr Fast Charge 3 cell Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 Inch LCD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 73Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 Inch WQXGA OLED Display
Processor: AMD Ryzen 9 7940HS Processor
RAM: 64GB DDR5 5600MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 80Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 IInch FHD LED Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAN
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 51 WHr Long-Life Fast Charge Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 3 7330U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 42 WHr Long Life Fast-Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch 2.8K OLED Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD Display
Processor: Intel Core i7-13650HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 6-Cell 86WHr (Integrated) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WQXGA IPS LCD Display
Processor: Intel Core i5-1340P Processor
RAM: 16GB LPDDR5 (Dual Channel, 6000MHz) RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 2-cell Lithium ion 80Whr Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →